Gebelikte Depresyon

Kadınlarda östrojen düzeyinin değişmesi depresyon riskini de artırır. Geçmişte düşünülenin aksine gebelik kadınlarda psikiyatrik hastalıklara karşı koruyucu değildir.

Daha önce geçirilmiş depresyon, premenstrüel disforik bozukluk (adet öncesi gerginlik) yaşayanlar, genç yaşta hamile kalanlar, sınırlı sosyal desteği olanlar, , çocuk sayısı fazla olanlar, evliliğinde sorunlar yaşayanlar, gebelikle ilgili çelişkili düşüncelerde olan kadınlarda gebelikte ve doğum sonrası dönemde depresyon riski daha fazladır.

Eğer gebelikte yaşanan depresyon tedavi edilmezse intihar düşünceleri ve girişimi olabilir, anne ve dolayısıyla bebek kötü beslenir ve buna bağlı olarak yeni doğanda doğumsal sorunlar görülebilir, eğer hamilelikte depresyon tedavi edilmezse doğum sonrasında da depresyon devam edebilir, bu da emzirme dönemini etkileyebilir.

Gebe bir kadını tedavi ederken yalnızca anneyi değil anne karnındaki fetüsü de düşünmek gerekir. Çünkü anneyi etkileyecek her şey fetüsü de etkileyecektir. Tedavi seçenekleri hastayla görüşülüp kar zarar hesabı yapılmalıdır. Eğer depresyon ilaç dışı müdahalelerle tedavi edilebiliyorsa bu yollar öncelikle tercih edilmelidir. Aslında depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların hiçbirisi ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır. Hamilelikten önce depresyon geçiren ve antidepresan kullanan kadında hamilelik oluşmasıyla ilacın ani kesilmesi depresyonun tekrarlama riskini çok artırmaktadır. Bu sebeple planlı bir gebelikse kadının ilaç tedavisi bittikten sonra hamile kalması daha uygundur.

Gebeliğin ilk 3 haftası bebekle anne kan dolaşımı arasında bir ilişki olmadığından bu dönemde ilaç kullanımının sakıncası yoktur, birçok kadın hamile olduğunu anladığında birkaç hafta geçmiş olabiliyor, bu dönem de bebek için sakınca oluşturmaz. Gebeliğin 1-3 ayı organ gelişimi dönemi olduğundan bu dönemde ilaç kullanımı sakıncalıdır.

Yapılması gereken şeyler

– Kadın gebe kalmadan önce eğer depresyon bulguları iyileşmişse ilaç azaltılarak kademeli kesilmelidir.

– Mümkün oldukça ilk 12 haftada ilaç kullanımından kaçınılmalıdır

– Eğer ilaç gerekirse hamilelik döneminde bebeğe zarar vermeyecek uygun ilaçlar seçilmelidir.

– İntihar riski varsa, psikotik bulgular varsa, beslenmeyi ciddi şekilde etkileyecek derecede depresyon varsa EKT (elektroşok tedavisi) hamilelikte uygulanabilir.

Doğum Sonrası (Loğusalık) Depresyonu

Kadınların %30-75?i doğumdan sonra 4-10 gün süren hafif bir doğum sonrası hüznü yaşarlar. Bu dönemde annenin duygudurumu değişkenlik gösterir, ağlamaklı bir hali vardır, huzursuzluk, gerginlik, kaygı, endişe, uyku ve iştah bozuklukları görülür. Eğer bu belirtiler 2 haftadan fazla sürerse doğum sonrası depresyon olarak değerlendirilmelidir.

Gebelikten önce depresyonda olması, premenstrüel disforik bozukluk yaşayanlar, ilk doğum olması, gebelikte olumsuz şeyler yaşanması, yeterli sosyal desteğin olmaması, evlilik sorunları olması riski artırır.

Bu dönemde de yine kar zarar durumu değerlendirilmeli ve buna göre tedavi planlanmalıdır. İlaç seçiminde de dikkatli olmak gerekir, ilacın süte geçiş oranı ve bebekte yapacağı yan etkiler dikkate alınarak ilaç seçilmelidir.

İlgili Videolar

Exclusive Content

Be Part Of Our Exclusive Community

Become a Patron

STORE

merch

20% Off All Merch