Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Yaşlanma ve sertleşme bozukluğu

  | | | | | | | Daha Fazlası 10080 kez okundu
Yaşlanma ve sertleşme bozukluğu

Sertleşme sorunu oranı yaşlanmayla birlikte artmakla birlikte yaşlanmanın mutlak bir sonucu değildir. İleri yaşlarda cinsel işlevi bozacak tıbbi problemler daha sık görüldüğünden yaşlı erkeklerde ki cinsel sorunlar yaşlanmanın bir sonucu olarak görülmektedir.

Bir çalışmada, erkekte yaşlandıkça peniste sertleşme oluşmasının daha uzun zaman aldığı, sertleşmenin sürdürülmesinin daha zor olduğu ve %32’sin de cinsel birleşme sırasında sertleşmenin kaybolduğu  bildirilmiştir. Türkiye’de ki sertleşme bozukluğu sıklığını araştıran bir çalışmada ise, çalışmaya 1982 erkek alınmış ve uzmanlar tarafından yüzyüze yapılan görüşmelerle anket uygulanmıştır. Bu çalışmada sertleşme bozukluğunun tüm derecelerinin sıklığı %69.2 olarak bulunmuştur. Sertleşme bozukluğu dereceleri %33.2 hafif, %27.5 orta, %8.5 tam olarak saptanmıştır. Yaşa bağlı sertleşme kaybı sıklığı ise 40-49 yaş arasında %49.9, 70 ve üzerindeki yaşlarda %94.7 olarak kaydedilmiştir.

Yaşlanma ile özellikle ateroskleroz (damar sertliği) , hormonal ve nörojenik değişiklikler görülür. Yaşlanmaya bağlı orgazmik kas kasılmaları zayıflamakta, boşalma ve orgazm süresi uzamakta ve ejakülat (meni) atım hızı düşmektedir. Yaşlı erkeklerde peniste sertleşme görsel, psikojenik ve nongenital uyarılardan daha çok direkt olarak penise dokunmayla olur. Yaşla birlikte cinsel istek de azalır

Şüphesiz yaşa bağlı olarak sertleşme düzeyi kademeli olarak azalır. Bu birçok faktöre bağlıdır. Yaşlanmanın normal fiziksel değişimlerine, kardiovasküler hastalık riskinin artmasına ve sertleşme oluşmasına karşı duyulan performans anksiyetesine bağlı olarak sertleşme etkilenir . 70 yaş üzerindeki erkeklerin %65’inden fazlası hafifden şiddetli düzeye kadar değişen oranlarda sertleşme sorunundan yakınırlar .
 
Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale