Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Geç Boşalma

  | | | | | | | Daha Fazlası 9885 kez okundu
Tanım:

Mastürbasyon, uyku ve cinsel birleşme sırasında boşalmanın hiç olmaması, kısmen oluşması (mastürbasyon sırasında olması ancak cinsel birleşme sırasında geç boşalmanın olmaması) ya da uzun süren ve süresinin uzamasının sıkıntı oluşturduğu bir uyarılma sonunda oluşan boşalmaya denir.

Tipleri:

1.    En şiddetli mastürbasyonda bile boşalma olmaması
2.    Mastürbasyonda boşalma olması ancak cinsel birleşme sırasında olmaması
3.    Daha hafif olanı eşinin yanında elle ya da oral uyarıyla boşalabilmekte ancak cinsel birleşme sırasında boşalma olmaması
4.    En hafif olan ise durumsal yani bazı durumlarda boşalma olmaması

Sıklık:

Cinsel işlev bozuklukları arasında en seyrek olan ve başvuru sıklığı açısından da en seyrek olandır.
Cinsel işlev bozuklukları arasında görülme sıklığı %5 civarındadır.

Kimlerde görülür?
Genellikle aşırı kontrollü, kendini cinselliğe bırakmakta güçlük çeken eşine karşı hoş olmayan duygular içinde olan erkeklerde, evlenmeye karşı çok istekli olmayan ilişkide bağlanmaktan korkanlarda, eşinin hamile kalmasından endişe eden kendini baba olmaya hazır hissetmeyen erkeklerde sık görülür.
Ayrıca eşinin memnuniyetini fazla önemseyen, eşini mutlu edememe endişesi yaşayanlarda cinsel ilişki sırasında eşinin tatmini ile aşırı meşguliyet içinde olup kendi uyarılmasına ve hazzına odaklanamayan erkeklerde görülebilir.

Nedenleri:

Organik nedenleri:

1.    İlaçlar; özellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan SSRI grubu antidepresanlar ve antipsikotikler geç boşalma bazen de hiç boşalmamaya yol açabilirler
2.    Mesane, prostat ile ilgili hastalıklar
3.    Diabet
4.    Nörolojik hastalıklar
Psikojenik nedenler
1.    Sert ve aşırı tutucu bir ortamda yetiştirilme
2.    Cinsel konularda yanlış bilgilenmeler, cinselliğin kötü ayıp, cinsel organların pis olarak algılanması
3.    Kendilerin yaşadıkları anın duygularına bırakamama
4.    Hayatının her alanında sürekli kendilerini kontrol etme gereksinimi duyma
5.    Kendini cinselliğe bırakamayanlarda, boşalmasını sürekli kontrol etmeye çalışma
6.    Kadını mutlu edemem endişesi yaşama

Geç boşalmaya yatkınlık yaratacak kişilik özellikleri:

Obsesif kişilik; Obsesif kişilik özelliklerine sahip olan kişiler duyguları üzerinde denetimi yitirme endişesi yaşarlar ve aşırı kontrollüdürler, bu durum orgazmı da ketleyebilir.
Narsistik kişilik; Narsistik kişilik özelliklerine sahip kişiler bir başkasının yanında kontrolü kaybetmenin saygınlık kaybı yaratacağı endişesiyle eşin yanında orgazm olmayı ketleyebilir.

Sonradan görülme nedenleri:

Bu kişilerde cinsel yaşamın başından beri geç boşalma ya da boşalamama yoktur, sonradan bu durum ortaya çıkar. Buna neden olabilecek durumlar;
1.    Eşinin çocuk istemesi erkeğin bu konuda kararsız olduğu durumlar
2.    Eşinin artık kendine çekici gelmemesi
3.    Çift ilişkisinden memnuniyetsizlik ilişkide sorunlar yaşanması

 Ayırıcı Tanı:

Retrograd(geriye doğru) boşalmayla ayırıcı tanısının yapılması gerekir. Retrograd boşalma meni içeriğinin orgazm sırasında uretradan (idrar yolu) ileriye doğru değil, geriye mesaneye (idrar torbası) doğru kaçmasıdır. Orgazm hissedilir ancak boşalma gerçekleşmez. Boşalma sıvısı meni mesane içine atılır ve idrar bulanık hale gelir.

Tedavi:

Hiç boşalamayan erkeklerde bu durum çocuk sahibi olamamaya yol açmaktadır. Vakaların çoğunluğu tedaviye bu nedenle başvurmaktadır.

Bu kişiler kendilerini aşırı kontrol eden ve dolayısıyla boşalmayı ketleyen kişiler olduğundan bu kişilerin tedavisinde cinsel eylem sırasında kontrol etme davranışının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu sebeple gevşeme teknikleri uygulanır.

Geç boşalma kişide cinsel ilişki öncesinde ya da sırasında performans anksiyetesine yol açmaktadır. Kişide boşalma olup olmayacağı kaygısı yoğun olarak yaşanmaktadır. Tedavide performans anksiyetesinin azaltılmasına yönelik terapi teknikleri uygulanır.

Bazen cinsel uyarının yetersiz kaldığı durumlarda bu sorun görülebilir, bu vakalarda da cinsel uyarı tekniklerinin geliştirilmesi önem kazanır.

Geç boşalma tedavisi cinsel terapiler konusunda deneyimli psikiyatrist veya psikologlar tarafından yapılmalıdır. Terapide cinsel uyarının artırılmasına yönelik egzersizler, mastürbasyon egzersizleri ve kademeli olarak cinsel birleşmeye geçiş aşamaları uygulanır.

Dr. Aytül Gürbüz Tükel
Psikiyatr


Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale