Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Erken Boşalma

  | | | | | | | Daha Fazlası 13873 kez okundu


1.    Erken Boşalma ne demektir?

Erken boşalmanın tanımı tam olarak tanımı yapılamamaktadır. İnatçı ve tekrarlayıcı biçimde çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra ve kişinin kendisinin ve partnerinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalmaya erken boşalma denmektedir.

2.    Erken boşalma kavramını tanımlamada ortak kriterler nelerdir?
  •     Azalmış intravajinal boşalma latens zamanı (IELT).  Yani penis vajinaya girdikten sonra boşalmaya kadar geçen sürenin kısa olması. Erken boşalma olgularının %90’ında bu süre 1 dakika veya daha altındadır.
  •     Boşalma refleksi üzerine kontrolün olmaması
  •     Memnuniyetsizlik ve performans anksiyetesi, erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin büyük bir çoğunluğu cinsel ilişki öncesi erken boşalma kaygısı yaşar ve bunu kendilerine stres haline getirirler ve bazen de cinsel ilişkiden kaçınmaya neden olur.

3.    Erken boşalmanın dereceleri nedir?

•    Girişten önce boşalanlar
•    Girer girmez boşalanlar
•    Girişten birkaç dakika içinde kontrolsüz olarak boşalanlar
•    Girişten sonra süreye bakmaksızın kendi iradesi dışında boşalanlar

4.    Hangi sürelerde boşalma erken boşalma sayılır?

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır.
Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçüttür.

5.    Erken boşalmanın görülme sıklığı nedir?

Erken boşalma erkekler arasında en sık rastlanan cinsel problemdir.  Dünya üzerinde görülme sıklığı %20 ile %30 arasında değişim göstermektedir. Her 3 ya da 4 erkekten biri bu sorun ile karşı karşıyadır

6.     Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?

Erken boşalma sorunu genellikle primerdir. Yani cinsel hayatın başından itibaren vardır, çok seyrek olarak başka bir sorundan sonra ortaya çıkar.
En önemli faktör kişinin boşalmasını kontrol etmeyi öğrenememiş olmasıdır.
Boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştıran etkenler; Aşırı heyecan, acelecilik, yakalanma endişesi, uygunsuz ortamlar olarak sayılabilir.
Cinsel ilişki deneyimin yetersiz olması da erken boşalmanın nedenleri arasındadır. Erkekler ergenlik çağlarından itibaren düzenli mastürbasyon ve cinsel ilişki ile genellikle kendiliğinden boşalma denetimini öğrenirler. Ama erkek mastürbasyon yapmıyorsa, düzenli bir cinsel yaşam olanağı yoksa çok seyrek cinsel ilişki kuruyorsa, bu cinsel ilişkiler zaman sınırı olan ve uygunsuz ortamlarda yapılan paralı cinsel ilişkiler ise boşalma refleksi üzerinde denetim sağlamayı öğrenememe olasılığı artar.  Cinsel deneyimi yetersiz erkeklerde erken boşalma sıklığı % 60’ları bulmaktadır. Ama düzenli cinsel deneyimi olan erkeklerde bu oran yarıya inmektedir.
Bazen prostatit (prostat iltihabı) gibi nedenlerden veya genital bölgeye geçirilen ameliyatlardan sonra da ortaya çıkabilir.

7.    Erken boşalma sorununda eş tutumunun önemi nedir?

Bir erkeğin yaklaşık 1 dakika gibi kısa sürelerde boşalması eşinin uyarılması için veya tatmin olması için yeterli değildir.
Eşin tutumu önemli rol oynamaktadır. Eşin aşağılayıcı, azarlayıcı, reddedici tavırları erkeğin performans anksiyetesini artırmakta bu durum da sorunun daha çok artmasına neden olmaktadır. Eşin anlayışlı ve tedaviye yönlendirici tavrı erkeğe yardım etmektedir.
 Eşi erken boşalan kadınlar daha çok kendileri tedavi ve doktor araştırmasına girişirler. Çift olarak başlanan tedavilerde de başarı şansı daha yüksektir.

8.    Erken boşalma tedavisinde yanlış uygulamalar nelerdir?

Boşalma süresini uzatmak için geciktirici sprey ya da krem,  prezervatif, alkol, ilaç kullanımı ile erken boşalma sorunu ortadan kalkmaz. Bunların hepsi boşalma kontrolünü sağlamak yerine cinsel zevki azaltırlar, uyarılmayı geciktirirler ve uyarılma belli bir düzeye ulaştığında boşalma yine denetimsiz olarak olur.  Cinsel uyarıyı azaltmak için cinsel birleşme sırasında başka şeyler düşünme, kendi canını yakma, cinsel ilişkiden önce mastürbasyon yapma da aynı sonuca varır.

9.    Erken boşalma tedavisine alma kriterleri?


Düzenli bir cinsel hayatı olmamış erkekte erken boşalma tanısı koymakta acele etmemek gerekir.  Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli cinsel deneyim gerekir.

10.    Partneri olmayan bir erkek tedaviye alınabilir mi?

Eğer daha önce düzenli bir cinsel hayatı olmasına rağmen erken boşalma sorunu devam ediyorsa tedaviye alınabilir. Tedavide farklı mastürbasyon egzersizleri ile tedavi yapılmaktadır. Ama unutulmamalı ki çift olarak tedaviye başvuran çiftlerde tedavi başarısı daha yüksektir.

11.    Erken boşalmanın tedavisinde ne yapılmaktadır?

Boşalma refleksinin fizyolojisi, erken boşalmanın yapısı hakkında çift bilgilendirilir. Tedavinin hedefi olan boşalma denetimini kazanmak için, ne zaman boşalacağını zamanında fark etmesi gerektiği, farkındalığı artırmak için penis duyumlarına odaklanması gerektiği anlatılır. Erken boşalmanın cinsel tedavisinde mastürbasyon ödevleriyle başlayıp aşamalı olarak cinsel ilişkiye geçilen “dur-başlat” tekniği uygulanır.

12.    Erken boşalmanın tedavisi ne kadar sürmektedir?

 Bu tedavi yaklaşık 6-10 seans sürer.

13.    Tedavi başarısı nedir?

Tedavi başarısı oldukça yüksek bir cinsel işlev bozukluğudur, tedavi başarısı %95’leri bulmaktadır. Erken boşalma sorunu olan erkeğin tedaviye eşiyle birlikte gelmesi tedavi başarısını artırmaktadır.

Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.