Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

SOSYAL ANKSİYETE BOZUKLUĞU

  | | | | | | | Daha Fazlası 2918 kez okundu
Sosyal anksiyete bozukluğu oldukça sık görülen ve kişinin yaşamını, yaşam kalitesini çok etkileyen bir hastalıktır.
Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişi, sosyal ortamlarda başkaları tarafından yargılanacağı, mahcup ya da rezil olacağı kaygısı yaşar. Başka insanlarla etkileşim gerektiren durumlarda ya da bir eylemi başkalarının yanında yapması gereken durumlarda korku ve kaygı yaşarlar ve bu durumdan kaçınmaya çalışırlar. Başkalarının kendisini aptal, zayıf, yetersiz göreceğini ve ellerinin ya da sesinin titrediğinin, yüzünün kızardığının, ellerinin terlediğinin başkaları tarafından fark edileceğini düşünürler. Bu sebeple de sosyal ortamlardan, başkalarının yanında yemek yemek, su içmek ve yazı yazmaktan kaçınırlar.

Sosyal anksiyete bozukluğu tanı ölçütleri

1.    Sosyal ortamlarda ya da performans gerektiren durumlarda veya tanımadık insanlar önünde ortaya çıkan belirgin ve inatçı korku. Başkaları tarafından aşağılanmasına ya da utanmasına neden olacak biçimde davranmaktan kaygı duymak
2.    Korkulan sosyal durumla karşılaşmak her zaman anksiyete doğurur.  Çocuklardaki anksiyete ağlama, huysuzluk yapma, donakalma ya da tanıdık olmayan insanların olduğu ortamlardan uzak durma olarak görülebilir.
3.    Kişi korkusunun anlamsız olduğunu bilir
4.    Sosyal ortamlardan kaçınılır.
5.    Sosyal ortamlarda yüzde kızarma, ellerin ya da sesin titremesi, avuç içinde terleme, kusmaktan korku olur

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler eleştirilmekten, reddedilmekten, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten çok kaygılanırlar, kendilerine olan güvenleri ve saygıları azdır ve aşağılık duygularına çabuk kapılırlar. Sosyal ortamlarda kendilerini ortaya koyamazlar bu durumda kendi kapasitelerini ortaya koymamaya neden olur.
Özellikle tanımadığı ya da az tanıdığı kişilerin yanında daha fazla huzursuz olurlar aile içinde genelde daha rahattırlar.
 Toplum önünde konuşmaktan çekinirler bu nedenle de sınıfta sorulan bir soruya bildiği halde, yanıt verirken sesinin titreyeceği ya da yanlış yanıt verip sınıftakilere rezil olacağı kaygılarıyla söz almazlar, sınav anksiyetesi de fazla olduğundan okul başarısı düşer.
İş başvurusu yaparken kendini çok iyi ortaya koyamaz, kendine güvensiz bir izlenim bırakır, işte çalışırken de toplantılarda söz alamaz dolayısıyla da kendi kapasitesini ortaya koyamaz ve bu durum da iş hayatında başarısızlıklara neden olur.
Genel olarak arkadaşlık kurmakta zorlanırlar özellikle karşı cinsle ilişki kurmakta zorlanırlar, genellikle de bu kişiler evlenemezler.

   

Sosyal anksiyete bozukluğunda görülen tipik korkular


Sosyal;

-Yabancılarla karşılaşma
-Otoriteyle karşılaşma
-Toplum içinde yeme içme
-Küçük gruba katılma
-Partiye gitme
-Test edilme

Performans;


-Toplum önünde konuşma
-Başkaları tarafından izlenirken yazma, yemek yeme
-Toplum önünde müzik aleti çalma ya da rol yapma
-Gruba rapor sunma
-Aynı düşüncede olmadığını söyleme

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiyi anksiyeteye sürükleyen sosyal durumlar

1.    Toplum içinde telefonla görüşme
2.    Toplum içinde yemek yeme
3.    Toplum içinde bir şeyler içme
4.    Yetkili biriyle konuşma
5.    Dinleyiciler önünde konuşma, rol yapma
6.    Partiye gitme
7.    Başkaları tarafından izlenirken çalışma
8.    Başkaları tarafından izlenirken yazma
9.    Çok iyi tanımadığı biriyle telefonda görüşme
10.    Çok iyi tanımadığı biriyle yüz yüze konuşma
11.    Yabancılarla karşılaşma
12.    Genel tuvaletleri kullanma
13.    Birilerinin oturduğu odaya girme
14.    İlgi odağı olma
15.    Bir toplantıda hazırlıksız konuşma yapma
16.    Yetenek, yeti, ya da bilgi testine tabi tutulma
17.    İyi tanımadığı birine onaylamadığını veya aynı düşüncede olmadığını ifade etme
18.    Çok iyi tanımadığı bir kişinin gözlerinin içine bakma
19.    Önceden hazırlanmış bir raporu bir gruba sözel olarak sunma
20.    Romantik ya da cinsel ilişki amacıyla karşı cinse yaklaşmaya çalışma
21.    Alınan bir malı parasını geri almak üzere iade etme
22.    Israrlı bir satıcıya karşı koyma

Tedavi

Sosyal ortamlarda kaygılanmak herkesin zaman zaman yaşadığı bir durumdur ama bu kaygı çok sık yoğun ve birçok sosyal ortamda oluyorsa ve kişinin sosyal ve mesleki işlevselliğini bozuyorsa tedavi edilmelidir. Sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde yalnızca ilaç tedavisi yeterli değildir, mutlaka psikoterapi de gereklidir. Sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde bilişsel davranışçı psikoterapi uygulanmaktadır.

Dr. Aytül Gürbüz Tükel
Psikiyatri Uzmanı
 
Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale