Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon olan erkeğin partneri ne yaşıyor

  | | | | | | | Daha Fazlası 1838 kez okundu
Erektil disfonksiyon olan erkeğin partnerinde var olan cinsel işleve neden ve sonuç ilişkisi üzerinden bakmak gerekir. Partnerde olan bazı cinsel işlev bozuklukları vajinismus, cinsel isteksizlik ve anorgazmi gibi erkekte ikincil olarak erektil disfonksiyona yol açabildiği gibi, erkekte var olan erektil disfonksiyon  partnerde ikincil olarak cinsel isteksizliğe ve cinsel ilişki sırasında orgazm olamamaya yol açabilir.

Örnek olarak vajinismusu olan kadınların eşlerinde yüksek oranda erektil disfonksiyon görülmektedir.

Erektil disfonksiyon yaşayan erkek genellikle bunu eşiyle paylaşmada sorun yaşamaktadır. Sertleşme sorunu ortaya çıktıktan sonra eğer çiftin yakınlık duygusu ve ilişkide güven duygusu yoksa erkek sorunu eşiyle paylaşmakta zorluk çekmektedir ve erkeğin mahcup ya da rezil olma endişesiyle cinsel ilişkiden kaçınmasına neden olmaktadır. Erkeğin ereksiyon sorunu sebebiyle cinsellikten kaçınması kadında istenmiyor, arzulanmıyor duygularını ortaya çıkarmaktadır. Hatta bu duygu kıskançlık ve eşinin başka birisiyle olduğu endişelerini ortaya çıkarabilmektedir, bütün bunlar da çiftin ilişkisini bozmaktadır. Erkeğin erektil disfonksiyon yaşadığı için cinsellikten kaçınması, dolayısıyla da partnerinden tamamen uzaklaşması ve hatta hiç dokunmaması partnerin nedenini bilmediği sürece kafasında başka şeyler kurmasına ve istenmiyor duygusuyla kendine güvensizliğe yol açabilmektedir. Kadın kendi kadınlığını sorgulamaya başlamakta ve yetersizlik duyguları yaşamaktadır, bu durum da kadında depresif duyguların ortaya çıkmasına, depresyon da kadında ikincil olarak cinsel isteksizliğe  yol açabilmektedir.  

Tedaviye başvuran erkeği eşiyle tedaviye gelmeye ikna etmek sıklıkla güç olmaktadır. Erektil disfonksiyon yaşayan erkek tedavide eşini dışlamaktadır, oysaki eğer erkek ikna edilip partnerin tedaviye eşlik etmesi sağlandığında tedaviye olumlu katkısı oldukça fazla olmaktadır.  Erkek için sertleşmenin, eşi için kendisi için olduğu kadar önemli olmadığını görmek şaşırtıcı ve rahatlatıcı olmaktadır. Çünkü genelde kadın bu sorunu erkek kadar sorun etmemekte, bu durumu ilişkilerinde bir engel olarak görmemektedir ve genelde tedavide eşine yardımcı ve destekleyici rol oynamaktadır. Kadın için ilişkide ki yakınlık duygusu, duyguların paylaşılması, eşiyle duygusal yakınlığı yaşaması, dokunmak, ön sevişme cinsel birleşme kadar haz vermektedir. Erkek daha fazla sonuca odaklanırken, kadın o sonuca giden yolda ki diğer şeylerden de haz almaktadır.  İyi cinsellik için, ereksiyon ve cinsel birleşme istenilir ama zorunlu değildir.

Erektil disfonksiyon için başvuran çiftlerde kadın da tedavi seanslarında kendi cinselliğini konuşmak ve cinsellikten beklentilerini anlatmak fırsatı yakalamaktadır. Belki de eşiyle ilk kez cinsellikleri hakkında konuşmaya başlamaktadır. Çiftin daha önce yaşadıkları cinsel birleşme odaklı cinsel ilişkileri, kadının da beklentileri doğrultusunda ön sevişmenin daha uzun olduğu, kadının daha zevk aldığı ilişkilere dönüşmektedir. Bu durum çiftin cinsel ilişkisinde bir dönüm noktası yaratabilmektedir.

Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.