Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Vaginismusu olan kadın

  | | | | | | | Daha Fazlası 2860 kez okundu
Vaginismusu olan kadın bir yandan kendisine yardım edilmesini isterken bir yandan da yardım almaktan korkmaktadır. Cinsel birleşme girişimleri kadını korkutur, endişelendirir ve früstre eder. Vaginismusu olan kadınların birçoğu evlenmeden önce, yakınlarından, arkadaşlarından cinsel ilişkinin zor, ağrılı olduğuna yönelik duyumlar almışlardır ve bu duyumlar cinsel birleşmeden korkularını arttırır.
 
Vaginismusu olan kadınlar genellikle tedaviye evliliklerinin birinci ikinci yılından sonra başvururlar. Bu sürede tekrarlayan cinsel birleşme başarısızlıkları özellikle genç kadında yetersizlik duygularına ve kendini kadınlık görevlerini yerine getirmeyen birisi olarak hissetmesine sebep olur, bu durum da eşi tarafından terk edilme korkularını da harekete geçirir.

Bu kadınların hemen hemen hepsinin evlilik öncesi cinsel ilişki deneyimleri hiç yoktur, kendilerini “iyi kızlar” olarak tanımlarlar. Aileleri de evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaları onaylamaz..

Erkeklerin cinsel ilişkiye ihtiyaç duyduklarına, kadınların cinsel ilişkiye zorlandığına, himenin parçalanabileceğine inanırlar, saplamak, kesmek, parçalamak ile ilgili yersiz imajinasyonları vardır, himenin yırtılmasının çok ağrılı olacağı ve çok kan akacağı şeklinde düşünceleri vardır. Bu da cinsel birleşmeden kaçınmada çok rol oynamasına rağmen bu korku sebebiyle himenektomi yaptıran kadınlarda da görülmüştür ki vaginismus sorunu devam etmektedir.

Kadın cinsel organını iğrenç ve utanç verici bulmaktadırlar. Çoğu vaginismusu olan kadın cinsel organına hiç bakmamıştır ve banyoda temizlemek dışında cinsel organlarına hiç dokunmamıştır. Vaginismusu olan kadınlarda kendi cinsel organına ve eşinin cinsel organına karşı aversiyon çok sık görülmektedir.

Çoğunluğu cinsellik hakkında çok az şey bilmektedir. Bunda tabi ki genel eğitim düzeyinden bağımsız olarak cinsel eğitim düzeyinin çok yetersiz olmasının da rolü var. Karşı cinse karşı ilgi duymaya başlayan bir genç kız için anne baba sevinç yerine endişe duymaktadır ve duygu ve davranışlarından dolayı suçluluk hissetmesine sebep olacak şekilde davranılır.

Partner seçimleri babalarıyla ilişkilerindeki internalize obje temeline dayanır ve seçimleri babalarının tersi karakterlere yönelir. Bu kadınların babaları eleştirel, baskıcı, ahlakçı ve tehditkârdır. Çoğu babasından korkmaktadır, babaların yaklaşık yarısı da alkol kullanmaktadır. Vaginismuslu kadınların anneleri ise cinsel ilişkiden hoşlanmayan cinsel ilişkiyi zorunluluk olarak gören kadınlardır.

Vaginismuslu kadınlarda dikkat çeken bir özellik de evliliklerinin aileleri tarafından onaylanmadığıdır. Bu onaylanmama sebepleri arasında mezhep farklılıklarının olduğu evlilikler yapılması ve kaçarak evlenmenin olduğu görülmektedir. Bu onaylanmama da cinsel birleşmenin olmayarak evliliğin tamamlanmamasına sebep olmaktadır.

İlginç bir nokta da bu kadınların başka bir cinsel sorunlarının olmadığı, hemen hepsinin cinsel olarak uyarıldığı ve orgazm olduğudur.

Gürbüz ve arkadaşlarının 41 vaginismusu olan kadının evlilik sorunlarıyla başvuran ve konversiyon bozukluğu olan kadınla aleksitimi ve somatizasyon ilişkisini karşılaştırdıkları çalışmanın sonuçlarına göre(2000)   ;

En genç grup vaginismustur, cinsel yaşamın başında ortaya çıkmasının ve cinsel birleşmeyi engelleyerek evliliğin başında sorunlara yol açmasının rolü vardır. Çiftin çocuk sahibi olma beklentisi ve çevrenin baskısı hekime başvuru süresini kısaltmaktadır.

Vaginismus grubu eğitim düzeyi ve ailelerinin eğitim düzeyi açısından her iki grubun ortasında yer almaktadır. Vaginismus olguları kendi içinde değerlendirildiğinde, bu sorunun her sosyokültürel katmanda ve her eğitim düzeyindeki kişilerde görülüyor olması, vaginismusun etiyolojisinde cinsel eğitimsizlik ve cinsel baskıların rol oynadığının bilinmesi birlikte değerlendirildiğinde, toplumumuzda cinsel eğitimsizliğin ve cinsel baskıların öğrenim düzeyi ve sosyokültürel etmenlere bakılmaksızın yaygın olduğu ortaya çıkmaktadır.

Vaginismusu olan kadınların evlilik sorunuyla başvuran olgulara göre somatizasyon, anksiyete, fobik anksiyete değerleri daha yüksekti. Bu da vaginismusu olan kadınlarda cinsel fobik kaçınmalara ek olarak başka fobik kaçınmaların da sık görüldüğü görüşünü desteklemektedir.
 
Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale