Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Gebelikte ve Doğum Sonrasında Depresyon

  | | | | | | | Daha Fazlası 10462 kez okundu

Gebelikte Depresyon
Kadınlarda östrojen düzeyinin değişmesi depresyon riskini de artırır. Geçmişte düşünülenin aksine gebelik kadınlarda psikiyatrik hastalıklara karşı koruyucu değildir.
Daha önce geçirilmiş depresyon, premenstrüel disforik bozukluk (adet öncesi gerginlik) yaşayanlar, genç yaşta hamile kalanlar, sınırlı sosyal desteği olanlar, , çocuk sayısı fazla olanlar, evliliğinde sorunlar yaşayanlar, gebelikle ilgili çelişkili düşüncelerde olan kadınlarda gebelikte ve doğum sonrası dönemde depresyon riski daha fazladır.
Eğer gebelikte yaşanan depresyon tedavi edilmezse intihar düşünceleri ve girişimi olabilir, anne ve dolayısıyla bebek kötü beslenir ve buna bağlı olarak yeni doğanda doğumsal sorunlar görülebilir, eğer hamilelikte depresyon tedavi edilmezse doğum sonrasında da depresyon devam edebilir, bu da emzirme dönemini etkileyebilir.
Gebe bir kadını tedavi ederken yalnızca anneyi değil anne karnındaki fetüsü de düşünmek gerekir. Çünkü anneyi etkileyecek her şey fetüsü de etkileyecektir. Tedavi seçenekleri hastayla görüşülüp kar zarar hesabı yapılmalıdır. Eğer depresyon ilaç dışı müdahalelerle tedavi edilebiliyorsa bu yollar öncelikle tercih edilmelidir. Aslında depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların hiçbirisi ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmamıştır.  Hamilelikten önce depresyon geçiren ve antidepresan kullanan kadında hamilelik oluşmasıyla ilacın ani kesilmesi depresyonun tekrarlama riskini çok artırmaktadır. Bu sebeple planlı bir gebelikse kadının ilaç tedavisi bittikten sonra hamile kalması daha uygundur.
Gebeliğin ilk 3 haftası bebekle anne kan dolaşımı arasında bir ilişki olmadığından bu dönemde ilaç kullanımının sakıncası yoktur, birçok kadın hamile olduğunu anladığında birkaç hafta geçmiş olabiliyor, bu dönem de bebek için sakınca oluşturmaz. Gebeliğin 1-3 ayı organ gelişimi dönemi olduğundan bu dönemde ilaç kullanımı sakıncalıdır.
Yapılması gereken şeyler
- Kadın gebe kalmadan önce eğer depresyon bulguları iyileşmişse ilaç azaltılarak kademeli kesilmelidir.
- Mümkün oldukça ilk 12 haftada ilaç kullanımından kaçınılmalıdır
- Eğer ilaç gerekirse hamilelik döneminde bebeğe zarar vermeyecek uygun ilaçlar seçilmelidir.
- İntihar riski varsa, psikotik bulgular varsa, beslenmeyi ciddi şekilde etkileyecek derecede depresyon varsa EKT (elektroşok tedavisi) hamilelikte uygulanabilir.

Doğum Sonrası (Loğusalık) Depresyonu

Kadınların %30-75?i doğumdan sonra 4-10 gün süren hafif bir doğum sonrası hüznü yaşarlar. Bu dönemde annenin duygudurumu değişkenlik gösterir, ağlamaklı bir hali vardır, huzursuzluk, gerginlik, kaygı, endişe, uyku ve iştah bozuklukları görülür. Eğer bu belirtiler 2 haftadan fazla sürerse doğum sonrası depresyon olarak değerlendirilmelidir.
Gebelikten önce depresyonda olması, premenstrüel disforik bozukluk yaşayanlar, ilk doğum olması, gebelikte olumsuz şeyler yaşanması, yeterli sosyal desteğin olmaması, evlilik sorunları olması riski artırır.

Bu dönemde de yine kar zarar durumu değerlendirilmeli ve buna göre tedavi planlanmalıdır. İlaç seçiminde de dikkatli olmak gerekir, ilacın süte geçiş oranı ve bebekte yapacağı yan etkiler dikkate alınarak ilaç seçilmelidir.


 

Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.