Erken Boşalma

Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır. Erken boşalmayı, 1 dakika altında, 1-3 dakika içinde, 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz. Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.
Devamını Oku...

Erektil Disfonksiyon

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememeye erektil disfonksiyon denir. Ereksiyon bozukluğu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazen cinsel yaşamın başından itibaren vardır, bazen de daha sonradan ortaya çıkabilir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında ereksiyon sorunu olabilirken masturbasyonda ereksiyon sorunu olmayabilir, bazen sabah ereksiyonu kaybolmazken bazen kaybolabilir. Bütün bunlar ereksiyon bozukluğunu tanımlamamızda önemli ipuçları verir.
Devamını Oku...

Vajinismus

Batılı kaynaklarda nadiren bildirilen vajinismus ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Cinsel işlev bozukluğuyla başvuran kadınların %45-60`ını vajinismuslu kadınlar oluşturmaktadır. Vajinismus cinsel ilişki denendiğinde vajinanın (döl yolu) dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmaya tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olmayacağı endişesi eşlik eder
Devamını Oku...

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Kadının cinsel konularda konuşmaya, cinselliği hatırlatan her şeye karşı isteği azalır, cinsel ortamı hazırlama, cinselliği başlatmayla ilgili hevesi yoktur. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda vajinada ıslanma ve göğüslerde dikleşme gibi cinsel uyarılmanın belirtileri de pek olmaz.
Devamını Oku...

Kadında Orgazm Bozukluğu

Orgazm ile ilgili yapılan bir yanlış değerlendirme vajinal orgazmın ile klitoral orgazmdan daha kaliteli olduğu ve vajinal orgazmın olması gerektiği düşüncesidir. Orgazm fizyolojik olarak klitoral ve vajinal uyarıların klitoriste toplanması ile klitorisle beyin arasında oluşur, cinsel bölgelerden başlayarak tüm bedende hissedilir. Mastürbasyonda klitoris uyarısıyla ve cinsel birleşme sırasında yaşanan orgazm fizyolojik açıdan birbirinin aynıdır.
Devamını Oku...

Depresyon

  | | | | | | | Daha Fazlası 4347 kez okundu

Depresyon

Birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran kişilerde gözlenen ruhsal hastalıkların başında depresyon gelmektedir. Toplumda sık görülen bir hastalık olan depresyon yapılan araştırmalara göre %8-12 civarında görülmektedir ve kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha sık görülmektedir.

Nedenleri:
1. Biyolojik nedenler;
       a. Genetik, ailede bir kişide varsa görülme sıklığı topluma göre 2 ila 5 kat artmaktadır.
        b. Bazı hastalıklar; Parkinson hastalığı, Multipl skleroz, tiroid hastalıkları gibi
        c. Bazı ilaçlar; Antihipertansifler, hormonlar gibi
        d. Doğum
        e. Menapoz
2.   Psikososyal nedenler;
        a. Geçirilmiş depresyon öyküsünün varlığı
        b. Kadın olmak
        c. Olumsuz yaşam olayları
        d. Erken dönemde ebeveyn kaybı
        e. Sosyal desteğin yetersiz olması
        f.  Eş, aile ve iş sorunları 
        g. Sağlık sorunları
Sonuçları;
Depresyon kişiye, ailesine ve topluma önemli bir yük getirir, kişinin yaşam kalitesi düşer, sosyal ve ekonomik kayıplara uğrar, işe gidemez gitse bile verimliliği azalır, ailesi ile sorunlar yaşar
Antidepresan tedavi alan hastaların çok büyük bir bölümü iyileşir, az bir bölümü de şiddeti azalarak devam eder.
Tedavi edilmediği takdirde şiddeti artar, intiharla sonuçlanabilir
Depresyonlu hastalarda intihar sıklığı yüksektir, her 100 depresyonlu hastadan 10-15`i intihar eder
Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Belirtileri;
1. Çökkün duygudurum; kederli, hüzünlü ruh halidir, genel olarak kendini neşesiz hisseder.
2. İlgi, istek azalması, hiçbir şeyden zevk alamama; daha önce zevk alarak yaptığı şeylerden zevk alamamaya başlar.
3. Yorgunluk enerji azalması, bitkinlik. Kişi kendini halsiz, güçsüz, bezgin hisseder, çabuk yorulur, hiçbir iş yapmak için kendinde güç bulamaz
4.  Uyku bozukluğu, uyku bozukluğu çeşitli biçimlerde görülebilir. Uykuya dalmakta güçlük, uykudan sık uyanma , sabah erken uyanma, uyandığında kendini dinlenmiş gibi hissetmeme. Bazen de aşırı uyku, sabah uyanmada güçlük, gün içinde uykuya eğilim görülebilir.
5. Dikkatini toparlamada güçlük ve kararsızlık. Bir noktaya dikkatini toparlayamaz, başından sonuna bir gazeteyi okuyamaz, film seyredemez, ders çalışamaz.
6.  İştah bozukluğu; genelde yoğun bir iştahsızlık, yemeklerin tadını alamama, kilo kaybı gözlenir, bazende iştah ve kilo artışı görülebilir.

7.  Kendine güvensizlik, değersizlik ve suçluluk duyguları; kişi kendini yetersiz, eksik, başarısız hisseder, cesaretini kaybetmiştir. Kendini aşırı eleştirir ve ayıplar.
8.  Ölüm ve intihar düşünceleri; ölüm ile ilgili düşünceler olup olmadığı iyice sorgulanmalı bu tür sorular sormaktan kaçınılmamalıdır.
9.  Hareket ve konuşmalarda yavaşlama ya da ajitasyon; Hastada durgunluk gözlenir ya da huzursuzluk nedeniyle yerinde duramama gözlenir.
10.  Somatik belirtiler; en sık gözlenenler, başağrısı, vücutda gezici ağrılar, vücudun çeşitli yerlerinde uyuşma ve karıncalanmalar, çarpıntı, üşüme hissi ya da ateş basması, mide bulantısı gibi belirtilerdir.
11.  Kaygılı beklenti; kapı ya da telefon çaldığında kötü bir şey oldu  çocuğuma, eşime birşey oldu tarzında takıntılı düşüncelere bağlı ani ürperme ya da panik duyguları
12.  Gürültüden ve kalabalıktan rahatsız olma; bu nedenle evden dışarı çıkmaz, insanlarla görüşmekten kaçınır.
13.  Sinirlilik; tahammül gücü azalır ve kolayca öfkelenir.
14. Ağlama ya da ağlayamama; her zamankinden daha sık ağlar durduk yere gözlerinde yaşarma olur ya da hiç ağlayamadığını sanki göz yaşlarının kuruduğunu, bir ağlasa rahatlayacağını ifade eder.

Depresyon tanısını koymayı güçleştiren etmenler:

. Hastalar içinde bulunduğu durumun farkında olmayabilirler
. Bedensel belirtiler bulunduğundan hasta bedensel bir hastalık olduğu düşüncesindedir
. Hasta yaşadığı duyguların farkındadır ama bunları bir yakınma olarak dile getirebileceğini bilmemektedir, anlaşılmayacağı endişesi yaşamaktadır.
. Hasta içinde bulunduğu durumun değişmeyeceğini düşünmektedir
. Hasta yaşadığı duygulardan söz ederse yetersiz, güçsüz, tembel olarak nitelendirilebileceğini düşünebilir
. Hasta akıl hastası  damgası yemekten korkabilir
 

Psikiyatr Dr. Aytül Gürbüz Tükel - Tel: 0212 219 73 13 - 0212 219 73 70 - GSM : 0533 817 62 82
© 2008 - 2019 Sitede yer alan haber, makale, video ve diğer tüm içeriğin kullanım hakkı Aytül Gürbüz Tükel'e aittir. İzinsiz kullanılamaz
Yazılım: Bumerang E.I.A.
windowssupport.org The Activation Keys and Download Links will be sent directly to the email address associated with your purchase after payment is confirmed. Deliveries are generally completed in 5 - 60 minutes, but may take longer depending on the time of purchase. Office Professional Plus 2016 Key online windows 10 key online office-professional-plus-2013 key parajumpers sale canada goose sale